25 Eylül 2023 Pazartesi
spot_img

ŞİLE BELEDİYE BAŞKANI İLHAN OCAKLI: MUHALEFET ELBETTE MUHALEFET YAPACAK.. AMA MUHALEFETİNDE SEVİYESİ VE KALİTESİ OLMALI!..

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı İlçede görev yapan gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında Belediye çalışmaları hakkında bilgiler verdikten sonra İlçe siyasetinde yaşanan ve özellikle Sosyal Medya üzerinden muhalefet tarafından gerçekleştirilen bazı açıklamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Son günlerde Muhalefet Partisi Tarafından gündeme getirilen iki önemli konu olan ve  bir tanesi Kırsal Mahalle Kanunu diğeri Şile Otobüs Terminali hakkında ki bazı iddialara açıklık getirdi.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı “Muhalefet Partisinin İlçe Başkanı Kamera kaydı yapıyor. Kayıtta diyor ki;Burası Şile Belediyesi Oto Garı. Evet doğru söylüyor. Orası Şile Belediyesinin mülkü olan bir yer. Ama o kadar habersizler ki. Oranın işletmesi İETT ye ait. Yıllardan beri Şile Belediyesinin olan yani otobüslerin, Minibüslerin yani esnafın kullanımına ve vatandaşlarımızın hizmetine açılmış bir mekan. Ancak son bir buçuk yıldır İETT bakımı ve kullanımında olan ayrıca tuvaletinin de kullanımı İETT ye ait olan yani oranın her şeyinin İETT ile ilişiklendirildiği ancak son bir buçuk yıldır bizimle yani Şile Belediyesi ile İETT tarafından yasal sözleşme  yapılmadığı net .Aslında şu an bir anlamda “İşgalci” olan bir yerden bahsediyoruz ne yazık ki. Bu durumda ecrimisilde kesmedik. Nedeniyse  Şile insanımız istifade ediyor  diye.Uzun zamandır İETT yetkilileriyle arkadaşlarımız sözleşme talebinde bulundular tam bir buçuk yıldır ses çıkmadı ama kısa zaman sonra geleceklerini söylemişler arkadaşlarımıza.

UZUN YILLAR İLÇE BAŞKANLIĞI GHÖREVİM OLDU ASLA UCUZ SİYASET YAPMASIK ŞOV YAPMADIK!..

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı açıklamalarına şöyle devam etti .Bizler tüm bunlara rağmen asla ucu siyaset peşinde olmadık. Şov yapmadık. Kamera karşısına geçip kime neyin siyasetini yapacağız?  Biz bu durumu kalkıp kimseye anlatmadık. Evet orası Şile Belediyesi Oto Garı olarak yapılmış.Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT nin kullanımına açılmış mülkü belediyemize ait bir yerdir. Şimdi bende sormak istiyorum. Halk otobüslerinin sorumluluğu,minibüslerin sorumluluğu Şile Belediyesine mi ait? Bu araçlar İBB ye ait İETT nin araçlarının kullandığı bir yerdir orası.O zaman kusura bakmasınlar tuvaletlerini bir zahmet temizlesinler.Bizler İlçemizi geleceğe taşıyacak projelerle uğraşırken onlar düşmüşler ucuz siyaset hesabına buna akıl erdirmek mümkün değil.Bunlara sadece gülüp geçiyorum sözleri üzerine Bölgenin Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Süleyman Hilmi Eren’in çok şanslısınız başkanım “Böyle Muhalefete sahip olmak herkese nasip olmaz” sözleri dikkat çekti.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı; Bizler Şile ilçemizde yaptıklarımızı, yapacaklarımızı anlatıyor daha ilçemize neler katarız peşindeyken bu kadar ucuz bir sığ anlayışı kabul edemiyorum. Şile adına yakıştırmıyorum. Elbette muhalefete saygı duyuyorum. Muhalefet muhalefetliğini yapacak. Buna hiçbir itirazım yok. Ama  Muhalefetinde bir seviyesi ve kalitesi olmalı.Bizim için önemli olan değer Şile. Bu nedenle Şile’ye zarar verecek eylemlerden uzak durmak gerekiyor.

Sorumluluğu İETT ye ait olan yani otobüs esnafının patronu İETT dir 1,5 yıldır sözleşme yapmaya dahi gelemmişler bu durumda işgalci konumundalar buna rağmen biz tek kelime dahi etmiyoruz.Kamu hizmeti olarak bakıyoruz.Halkın yararına olan bir yer ve İBB hizmet veriyor mantığıyla bakıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun karşılığında Şile Belediyesine teşekkür etmesi gerekenler tuvalet hesabı yapıp faturayı bize kesmeye çalışıyorlar ben buna ucuz siyaset demekten başka bir söz bulamıyorum” dedi.

İSKİ ŞİLE BELEDİYESİNE BAĞLI DEĞİL İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE BAĞLI BİR KURUMDUR…

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı Kırsal Mahalle yasası hakkında yaptığı açıklamada “Kırsal Mahalle yasası  TBMM de Ak Parti ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla çıkartılmış bir yasadır.Bu yasaya muhalefet partileri oy vermemişlerdir. Bu yasa köylerde Şile Belediyesinin karar alıp   10.000 m2 altında olmamak şartıyla İBB ye havale edip oranında olurlarıyla yürürlüğe giren bir yasadır. Bu yasada yer alan hususlar nelerdir denilecek olursa.

İnşaat harçları alınmayacak, emlak vergisi alınmayacak, su faturalarının da ödediği faturaların dörte birini ödeyecek. Aylık 40 tl ödüyorsa 10 tl ödeyecek. Bu yasayı İlk olarak Şile Belediyesi Meclisinden komisyona havale ettik. Komisyonda Ak Pati, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Partili Meclis üyeleri var burada konuşuldu ve 1987 yılında var olan kadastral sınırlar dikkate alınarak  yani dönemin özel idaresi tarafından belirlenen köy yerleşik alanlarının belirlediği sınırlar dikkate alınarak bu yasa Şile Belediye Meclisinden oy birliğiyle geçti. Yani Ak Parti,MHP,İYİ Partili Meclis üyelerinin birlikte oyladığı karar İBB Meclisinde kabul gördükten sonra yasa yürürlüğe girdi.

İNSAN AKLIYLA ALAY EDİLMEZ KAFA BULUNMAZ…

Köylümüzün yararına olan bu yasa elbette bizi mutlu eder ancak yasa uygulaya geçtikten sonra faturalar gelmeye başladı.100 tl gelen faturalar katlanarak gelmeye başladı.Durumu fırsat bilen muhalefet partisinin ilçe başkanı köylerde dolaşarak sözde siyaset yapıyor.

Diyor ki; Bu  Şile Belediyesi Meclisi kararıyla hatta durumu daha da vahim hale getirerek Şile Belediye Başkanının kararıyla köy yerleşik alanlarının dışında kalan yerler Şile Belediye Başkanının almış olduğu kararla su faturaları yükseldi. Allah aşkına insanın aklıyla alay edilmez, kafa bulunmaz. Elbette siyaset yapılır ama siyasetin etiği olur, ahlakı olur,bir değeri olur. Bu kadar mı insan iş bilmez olur.Bu kararın altında senin de meclis üyelerinin evet oyu var. Komisyonda evet denilmiş, Meclis kararında evet denilmiş. Kimler demiş oy birliğiyle yani seninde meclis üyelerin olur vermiş. O zaman senin meclis üyelerin üzerinde bir şeyin yok .İlçe Başkanlığını kendin bir tart ben değil.

Şimdi soruyorum İSKİ nereye bağlı? Banamı bağlı? Su parasını benmi arttırdım? Senin elinde değimli bu? Ben uzun yıllar ilçe başkanlığı yaptım o dönemde rahmetli Kadir abi alternatif geçim kaynağı olsun diye o sürede su paraları yüksekti.Kocaeli’nde düşüktü.Köylü vatandaşlarımız geldiler ve alternatif geçim kaynağı olarak hayvancılık,tarım yapılacak ancak bu su fiyatlarıyla nasıl yapacağız dediler ve Rahmetli Kadir Topbaş abimize ilettik kendileri köylülerimizin geçim kaynağı için avantaj olur dedi ve bizde elbette dedik. O dönem Kocaeli’nde  0.87 krş bizde bizde 6,5 tl idi tonu ve alınan bir kararla 0,67 krş olarak düşürüldü.O zaman ben İlçe Başkanıydım.Şimdi vatandaşa şikayet eden arkadaşlar insanların akıllarıyla alay etmesinler.İlçe Başkanlığınız göreyim sizin.İBB sizde, İSKİ sizde çıkın bu millete müjdeyi verin. İlçe Başkanlığı havanda su dövmekle olmuyor.Çıkın söyleyin biz köylümüzün su parasını şu noktaya getirdik diye söyleyin bizde alkışlayalım.

Yasada mevcut su faturasının dörtte biri ödenecek diyor yani 10 tl ise 25 tl ödeyecek.100 tl yi hangi mantıkla 500,600 tl gibi bir fiyatlara çıkartıyorsunuz? Biz Şile Belediyesi olarak Kırsal Kalkınma yasası gereği İmar harcı almayacağız, Emlak vergisi almayacağız. Bunlar kötümü? Hayır,  vatandaşın menfaatine.Köy yerleşik alanının dışında kalan yerler 100 tl ödemesi gerekiyorsa onu ödeyecek ama yerleşik alan dahilinde olanlar yasa neyi söylüyorsa o uygulanacak.Sende faturaları tam tersine yükselterek yükselişin sebebini Şile Belediyesine yüklüyorsun.

Bu muhalefet partisinin yetkilileri derslerini iyi çalışsınlar, algı siyasetiyle bu millete yön vermeye kalkmasınlar. Allah bize de  yürek vermiş, akıl vermiş, ağız vermiş biz çıkıp bunları teker teker anlatırız. Cumhur İttifakı İlçe Başkanları, Yönetimleri,Meclis Üyelerimizle birlikte sahaya çıkıp doğruyu anlatacağız. Çamur at izi kalsın siyasetiyle bu işler olmaz. Biz köylümüze, milletimize faydalı olabilmek için bu yasanın adımını attık. Biz bu kararı alırken arkadaşlarla istişare ederek karar aldık ve kendileri de son derece doğru ve haklı karar olması gereken budur dediler. Bu ilçe başkanımız çıkıyor millete kesilen yüksek faturaları açıklayamıyor yalan yanlış ifadeleri bırakın ve çıkın milletimize biz su faturaları için size şöyle bir kolaylık sağlayacağız. Benim ilçe başkanlığım dönemimde tonu 6,5 lira olan su faturasını 0,67 krş olmasını sağladık. Sizde yapın görelim bırakın algı siyasetini işinizle ortaya çıkın.

İSKİ Şile Belediyesinin değil İBB nin bu arkadaşlarda buradaki mağduriyeti İBB Başkanına dile getirsinler daha düşüğünü, daha ekonomik hale getirsinler, ellerinde bu kadar basit. Bunca yıllık siyasi hayatımda ve Belediye Başkanlığımda asla çamur atarak siyaset yapmadım ve yapmıyoruz. Yapılan işler doğruysa takdir ediyoruz, tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Ama yapamadıkları işlerinde faturasını bize kesmesinler. Biz yerimizi de biliyoruz, haddimizde biliyoruz ama yapacağımızı da halkamıza doğruları anlatmasını da biliyoruz” dedi..

 

 

 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
http://www.dusemimarlik.com/spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

POPÜLER HABERLER

ŞİLE BELEDİYE BAŞKANI İLHAN OCAKLI: MUHALEFET ELBETTE MUHALEFET YAPACAK.. AMA MUHALEFETİNDE SEVİYESİ VE KALİTESİ OLMALI!..

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı İlçede görev yapan gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında Belediye çalışmaları hakkında bilgiler verdikten sonra İlçe siyasetinde yaşanan ve özellikle Sosyal Medya üzerinden muhalefet tarafından gerçekleştirilen bazı açıklamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Son günlerde Muhalefet Partisi Tarafından gündeme getirilen iki önemli konu olan ve  bir tanesi Kırsal Mahalle Kanunu diğeri Şile Otobüs Terminali hakkında ki bazı iddialara açıklık getirdi.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı “Muhalefet Partisinin İlçe Başkanı Kamera kaydı yapıyor. Kayıtta diyor ki;Burası Şile Belediyesi Oto Garı. Evet doğru söylüyor. Orası Şile Belediyesinin mülkü olan bir yer. Ama o kadar habersizler ki. Oranın işletmesi İETT ye ait. Yıllardan beri Şile Belediyesinin olan yani otobüslerin, Minibüslerin yani esnafın kullanımına ve vatandaşlarımızın hizmetine açılmış bir mekan. Ancak son bir buçuk yıldır İETT bakımı ve kullanımında olan ayrıca tuvaletinin de kullanımı İETT ye ait olan yani oranın her şeyinin İETT ile ilişiklendirildiği ancak son bir buçuk yıldır bizimle yani Şile Belediyesi ile İETT tarafından yasal sözleşme  yapılmadığı net .Aslında şu an bir anlamda “İşgalci” olan bir yerden bahsediyoruz ne yazık ki. Bu durumda ecrimisilde kesmedik. Nedeniyse  Şile insanımız istifade ediyor  diye.Uzun zamandır İETT yetkilileriyle arkadaşlarımız sözleşme talebinde bulundular tam bir buçuk yıldır ses çıkmadı ama kısa zaman sonra geleceklerini söylemişler arkadaşlarımıza.

UZUN YILLAR İLÇE BAŞKANLIĞI GHÖREVİM OLDU ASLA UCUZ SİYASET YAPMASIK ŞOV YAPMADIK!..

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı açıklamalarına şöyle devam etti .Bizler tüm bunlara rağmen asla ucu siyaset peşinde olmadık. Şov yapmadık. Kamera karşısına geçip kime neyin siyasetini yapacağız?  Biz bu durumu kalkıp kimseye anlatmadık. Evet orası Şile Belediyesi Oto Garı olarak yapılmış.Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT nin kullanımına açılmış mülkü belediyemize ait bir yerdir. Şimdi bende sormak istiyorum. Halk otobüslerinin sorumluluğu,minibüslerin sorumluluğu Şile Belediyesine mi ait? Bu araçlar İBB ye ait İETT nin araçlarının kullandığı bir yerdir orası.O zaman kusura bakmasınlar tuvaletlerini bir zahmet temizlesinler.Bizler İlçemizi geleceğe taşıyacak projelerle uğraşırken onlar düşmüşler ucuz siyaset hesabına buna akıl erdirmek mümkün değil.Bunlara sadece gülüp geçiyorum sözleri üzerine Bölgenin Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Süleyman Hilmi Eren’in çok şanslısınız başkanım “Böyle Muhalefete sahip olmak herkese nasip olmaz” sözleri dikkat çekti.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı; Bizler Şile ilçemizde yaptıklarımızı, yapacaklarımızı anlatıyor daha ilçemize neler katarız peşindeyken bu kadar ucuz bir sığ anlayışı kabul edemiyorum. Şile adına yakıştırmıyorum. Elbette muhalefete saygı duyuyorum. Muhalefet muhalefetliğini yapacak. Buna hiçbir itirazım yok. Ama  Muhalefetinde bir seviyesi ve kalitesi olmalı.Bizim için önemli olan değer Şile. Bu nedenle Şile’ye zarar verecek eylemlerden uzak durmak gerekiyor.

Sorumluluğu İETT ye ait olan yani otobüs esnafının patronu İETT dir 1,5 yıldır sözleşme yapmaya dahi gelemmişler bu durumda işgalci konumundalar buna rağmen biz tek kelime dahi etmiyoruz.Kamu hizmeti olarak bakıyoruz.Halkın yararına olan bir yer ve İBB hizmet veriyor mantığıyla bakıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun karşılığında Şile Belediyesine teşekkür etmesi gerekenler tuvalet hesabı yapıp faturayı bize kesmeye çalışıyorlar ben buna ucuz siyaset demekten başka bir söz bulamıyorum” dedi.

İSKİ ŞİLE BELEDİYESİNE BAĞLI DEĞİL İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE BAĞLI BİR KURUMDUR…

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı Kırsal Mahalle yasası hakkında yaptığı açıklamada “Kırsal Mahalle yasası  TBMM de Ak Parti ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla çıkartılmış bir yasadır.Bu yasaya muhalefet partileri oy vermemişlerdir. Bu yasa köylerde Şile Belediyesinin karar alıp   10.000 m2 altında olmamak şartıyla İBB ye havale edip oranında olurlarıyla yürürlüğe giren bir yasadır. Bu yasada yer alan hususlar nelerdir denilecek olursa.

İnşaat harçları alınmayacak, emlak vergisi alınmayacak, su faturalarının da ödediği faturaların dörte birini ödeyecek. Aylık 40 tl ödüyorsa 10 tl ödeyecek. Bu yasayı İlk olarak Şile Belediyesi Meclisinden komisyona havale ettik. Komisyonda Ak Pati, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Partili Meclis üyeleri var burada konuşuldu ve 1987 yılında var olan kadastral sınırlar dikkate alınarak  yani dönemin özel idaresi tarafından belirlenen köy yerleşik alanlarının belirlediği sınırlar dikkate alınarak bu yasa Şile Belediye Meclisinden oy birliğiyle geçti. Yani Ak Parti,MHP,İYİ Partili Meclis üyelerinin birlikte oyladığı karar İBB Meclisinde kabul gördükten sonra yasa yürürlüğe girdi.

İNSAN AKLIYLA ALAY EDİLMEZ KAFA BULUNMAZ…

Köylümüzün yararına olan bu yasa elbette bizi mutlu eder ancak yasa uygulaya geçtikten sonra faturalar gelmeye başladı.100 tl gelen faturalar katlanarak gelmeye başladı.Durumu fırsat bilen muhalefet partisinin ilçe başkanı köylerde dolaşarak sözde siyaset yapıyor.

Diyor ki; Bu  Şile Belediyesi Meclisi kararıyla hatta durumu daha da vahim hale getirerek Şile Belediye Başkanının kararıyla köy yerleşik alanlarının dışında kalan yerler Şile Belediye Başkanının almış olduğu kararla su faturaları yükseldi. Allah aşkına insanın aklıyla alay edilmez, kafa bulunmaz. Elbette siyaset yapılır ama siyasetin etiği olur, ahlakı olur,bir değeri olur. Bu kadar mı insan iş bilmez olur.Bu kararın altında senin de meclis üyelerinin evet oyu var. Komisyonda evet denilmiş, Meclis kararında evet denilmiş. Kimler demiş oy birliğiyle yani seninde meclis üyelerin olur vermiş. O zaman senin meclis üyelerin üzerinde bir şeyin yok .İlçe Başkanlığını kendin bir tart ben değil.

Şimdi soruyorum İSKİ nereye bağlı? Banamı bağlı? Su parasını benmi arttırdım? Senin elinde değimli bu? Ben uzun yıllar ilçe başkanlığı yaptım o dönemde rahmetli Kadir abi alternatif geçim kaynağı olsun diye o sürede su paraları yüksekti.Kocaeli’nde düşüktü.Köylü vatandaşlarımız geldiler ve alternatif geçim kaynağı olarak hayvancılık,tarım yapılacak ancak bu su fiyatlarıyla nasıl yapacağız dediler ve Rahmetli Kadir Topbaş abimize ilettik kendileri köylülerimizin geçim kaynağı için avantaj olur dedi ve bizde elbette dedik. O dönem Kocaeli’nde  0.87 krş bizde bizde 6,5 tl idi tonu ve alınan bir kararla 0,67 krş olarak düşürüldü.O zaman ben İlçe Başkanıydım.Şimdi vatandaşa şikayet eden arkadaşlar insanların akıllarıyla alay etmesinler.İlçe Başkanlığınız göreyim sizin.İBB sizde, İSKİ sizde çıkın bu millete müjdeyi verin. İlçe Başkanlığı havanda su dövmekle olmuyor.Çıkın söyleyin biz köylümüzün su parasını şu noktaya getirdik diye söyleyin bizde alkışlayalım.

Yasada mevcut su faturasının dörtte biri ödenecek diyor yani 10 tl ise 25 tl ödeyecek.100 tl yi hangi mantıkla 500,600 tl gibi bir fiyatlara çıkartıyorsunuz? Biz Şile Belediyesi olarak Kırsal Kalkınma yasası gereği İmar harcı almayacağız, Emlak vergisi almayacağız. Bunlar kötümü? Hayır,  vatandaşın menfaatine.Köy yerleşik alanının dışında kalan yerler 100 tl ödemesi gerekiyorsa onu ödeyecek ama yerleşik alan dahilinde olanlar yasa neyi söylüyorsa o uygulanacak.Sende faturaları tam tersine yükselterek yükselişin sebebini Şile Belediyesine yüklüyorsun.

Bu muhalefet partisinin yetkilileri derslerini iyi çalışsınlar, algı siyasetiyle bu millete yön vermeye kalkmasınlar. Allah bize de  yürek vermiş, akıl vermiş, ağız vermiş biz çıkıp bunları teker teker anlatırız. Cumhur İttifakı İlçe Başkanları, Yönetimleri,Meclis Üyelerimizle birlikte sahaya çıkıp doğruyu anlatacağız. Çamur at izi kalsın siyasetiyle bu işler olmaz. Biz köylümüze, milletimize faydalı olabilmek için bu yasanın adımını attık. Biz bu kararı alırken arkadaşlarla istişare ederek karar aldık ve kendileri de son derece doğru ve haklı karar olması gereken budur dediler. Bu ilçe başkanımız çıkıyor millete kesilen yüksek faturaları açıklayamıyor yalan yanlış ifadeleri bırakın ve çıkın milletimize biz su faturaları için size şöyle bir kolaylık sağlayacağız. Benim ilçe başkanlığım dönemimde tonu 6,5 lira olan su faturasını 0,67 krş olmasını sağladık. Sizde yapın görelim bırakın algı siyasetini işinizle ortaya çıkın.

İSKİ Şile Belediyesinin değil İBB nin bu arkadaşlarda buradaki mağduriyeti İBB Başkanına dile getirsinler daha düşüğünü, daha ekonomik hale getirsinler, ellerinde bu kadar basit. Bunca yıllık siyasi hayatımda ve Belediye Başkanlığımda asla çamur atarak siyaset yapmadım ve yapmıyoruz. Yapılan işler doğruysa takdir ediyoruz, tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Ama yapamadıkları işlerinde faturasını bize kesmesinler. Biz yerimizi de biliyoruz, haddimizde biliyoruz ama yapacağımızı da halkamıza doğruları anlatmasını da biliyoruz” dedi..

 

 

 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
http://www.dusemimarlik.com/spot_img

POPÜLER HABERLER