25 Eylül 2023 Pazartesi
spot_img

 ‘ŞİLE ARICILIK MERKEZİ’ AÇILDI

Şile Yeniköy Mahallesinde yapımı tamamlanan Arıcılık Merkezinin açılışı gerçekleştirildi. Düzenlenen açılış törenine  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şile Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Keser, İstanbul Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Onur Çilenk, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Ziya Şahin ve bazı muhtarların yanı sıra arı üreticileri ile vatandaşlar katıldılar.

Kooperatif başkanı Ahmet Can yaptığı açılış konuşmasında projeyi ilk olarak hayata geçiren İ.B.B eski belediye başkanı merhum Kadir Topbaş ve Prof.Dr. Muhsin Doğanoğlu’nu rahmetle anarak sözlerine başladı. Can konuşmasında projenin ilerlemesinde ve tamamlanmasında emeği geçen herkesin de adını tek tek dile getirdi ve teşekkür etti.

Yerel yönetimler,üreticiler adeta entegre olunmuş   ortak girişimler sonucunda meydana gelen adeta sağlık için üretim yapan bir tesisisin açılışını yapmanın mutluluğunu şahsım ve tüm arıcılar hep birlikte yaşıyoruz dedi.

DOĞANIN TÜM GÜZELLİKLERİNİ İÇİNDE BARINDIRAN ADETA CENNET BİR KÖŞEDİR ŞİLE

Şile Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Keser’de törende bir konuşma gerçekleştirdi.Başkan Yardımcısı Ömer Keser konuşmasında “Anadolu Yakasının en büyük yüz ölçümüne sahip olan Şile %80ni Ormanlarla kaplı,72km lik sahil bandı,Şelaleri,dereleri,endemik bitki örtüsüyle doğanın tüm güzelliklerini içinde barındıran adeta cennet bir köşeyi tavsif ediyor. Anadolu köy yaşamının halen sürdürüldüğü Şilemiz kültürü ve tarihiyle de emsalsiz bir cevhere sahip. Şile’nin köklü kültür ve tarihinin tescili Şile Bezi, Doğal ve Sağlıklı yaşamın tescili olan Şile Kestane Balı. Bu kıymetli iki ürünün yapılan girişimler neticesinde İstanbul’da Coğrafi işaret almaya hak kazanması hepimizin başarısıdır. Şilemiz İstanbul’un iki coğrafi işaretli değerinin tek sahibidir. Bizler bu iki değerli esere sahip olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Şile Belediyesi olarak her konuda vatandaşlarımızın yanında olduğumuz gibi İlçemizde arıcılık yapan tüm üreticilerimizin, tarım ile ilgilenen çiftçilerimizin, hayvancılık yapan vatandaşlarımızın da yanlarında olmaya devam ettiğimizi belirtmek isterim. Şile Arıcılık Merkezinin Şile’ye üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Donanımı ile İstanbul’un tek merkezi konumunda olan Şile Arıcılık Merkezi yalnızca Şile’de olan üreticilere değil İstanbul’un diğer ilçelerinden gelecek olan üreticilere de kapılarını açacak olmasından ayrı bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Şile Arıcılık Merkezinin yapımında ve Şile ‘ye verdiği önem ama bu merkezimize verdiği önemi her zaman vurgulayan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız merhum Sayın Kadir Topbaş’ı rahmetle anıyorum. Merkezimizin bugünkü haline gelmesinde bağcılar escort desteklerini esirgemeyen tüm yöneticilerimize, Başkanlarımıza, üreticilerimize, emek veren herkese teşekkür ediyorum. Şile’nin değerlerine değer katacak olan Şile Arıcılık Merkezinin hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İBB, Şile Belediyesi ve 7 köyün birleşimiyle kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin iş birliğiyle kurulan ‘Şile Arıcılık Merkezi’ açıldı. Yeniköy’deki merkez, köyde yaşayan çocukların kestiği kurdele ile hizmete girdi. Göreve geldikleri andan itibaren üreticilere; tarım, hayvancılık, balıkçılık ve arıcılık konularında destek sunduklarının altını çizen İmamoğlu, “Burada attığımız adım, burada duyurduğumuz arıcının sözü, arıcının talebi, bala olan ilgi, sağlıklı bal üretimine olan titizliğimizi buradan duyurduğumuz zaman, bu İstanbul’umuzdan bütün ülkeye, bütün üreticilere, bütün yöneticilere makul bir biçimde dağılacaktır, diye düşünüyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İ.B.B), Şile Belediyesi ve Yeniköy, Çayırbaşı, Balibey, Doğancılı, Akçakese, Kömürlük, Alacalı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliğiyle kurulan “Şile Arıcılık Merkezi”, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı. İmamoğlu, İstanbul’un ilk coğrafi işaretli ürünü olarak tescillemiş kestane balının üretim aşamasından pazarlanmasına, ürünlerin çeşitlendirilmesine kadar birçok alanda çalışmalar yürütecek olan merkezin açılışında bir konuşma yaptı. “Arının bir hikmeti var” diyen İmamoğlu, “Bu memlekette aslında arı da var, kovan da var, ortam da var, bereket de var. Bazen bal yapmakta sorun yaşıyoruz milletçe. İnşallah o sorunları da hep birlikte aşarız” şeklinde konuştu. Şile’ye bağlı Yeniköy’de faaliyete geçen merkezin açılmasıyla değerli bir iş yapıldığını vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“İMECE USULÜ BAŞARIYA ULAŞILDI”

“Bugün gelinen noktada, güzel bir alan oluştu. Şile Belediyesi’ne Milli Emlak’tan tahsisli bir alanı, Büyükşehir Belediyesiyle bir protokole dönüştürerek, yine kooperatifimiz iş birliğine katılarak çok değerli bir imece usulü başarıya ulaşılmıştır. Esas başarı, şu anda sağlanan bu ortamlar ve bu imkanlardan ziyade, bundan sonra ortaya koyacağı kabiliyetler. Dolayısıyla bunun takipçisi de olacağız. Sağlam bir destekçisi olacağız. Her yönüyle yanında olacağız arıcımızın. Ki bütün ihtiyaçlarına dönük, arkadaşlarımın çalışmalarının olduğunu biliyorum. Daire Başkanlığımız, arıcılarımıza her türlü desteği verme konusunda karar aldı, başta arı yemi desteği olmak üzere. Bu konuda başvurularını da aldılar. 3 Haziran tarihine kadar başvurularını topladılar. Ve özellikle bu zor dönemde üreticilerine destek olarak, onların üretimlerini artırmaya dönük, çalışmalarını kolaylaştırmaya dönük imkanlarımızı sunmaya devam edeceğiz.”

ÜRETİCİLERE VERDİKLERİ DESTEKLERİ ÖRNEKLENDİRDİ

Göreve geldikleri andan itibaren üreticilere tarım, hayvancılık, balıkçılık ve arıcılık konularında destek sunmaya başladıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Artık yılda 20 milyonu aşan fide desteğine kavuştuk. Bu fide desteğini verdiğimiz noktada, fidenin üretimini de yapar hale geldiğimizi belirtmek istiyorum. Değerli bir başarı bu. Yeni üretim seralarımızın da yapılması konusunda talimatımızı verdik. Bu sefer Silivri tarafında, üretimle ilgili seralarımızın da imalatına başladık. Evet, İstanbul bir tarım bölgesi olmayabilir. Ama tarım bölgesi olmaya aday ve en yüksek derecede üretimi destekleyici, zemini hazır alanları da var. Örneğin biz, Halk Süt dağıtımı yapıyoruz İstanbullu hemşehrilerimize. Neredeyse aylık 150 bin çocuğumuza doğru gidiyor Halk Süt dağıtımımız. Bunun sütünü, İstanbullu üreticilerden alabiliyoruz. Bu mümkün. Örneğin, şimdi Halk Ekmek, ekmek üretimiyle ilgili, ürününü alım garantisiyle beraber, fiyatını ve parasını ödemesini yapacak bir biçimde destek modeli geliştirdi. Bu anlamda tahıl üreticisi çiftçimize tekliflerini sundu” bilgilerini paylaştı.

“İSTANBUL’DA YARATACAĞIMIZ SİNERJİ TÜRKİYE’YE İYİ GELECEK”

“İstanbul’da yaratacağımız bu sinerjinin, ülkemizin her yerine iyi geleceğinin de farkındayız” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“İstanbul odak noktasıdır. Yani burada gerçekten iyi bir niyet, iyi bir adım, güzel bir duygu, güzel bir söz ve burada iyi bir davranış inşa ettiğiniz zaman, bunun etkisi dalga dalga yurdumuzun her köşesine dağılır. Bu anlamda sorumluluğumuzun farkındayız. İstanbul, evet, yaşamın merkezi. Bugün ‘16 milyon İstanbullu’ diye tarif ediyoruz ama farklı katılımlarıyla, 20 milyona yakın nüfusa bakıyor İstanbul şu anda. Bunun neredeyse 2,5 milyonu mülteci ve özellikle yabancı misafirlerimiz. Dolayısıyla, 20 milyonluk bir şehrin, kendi içindeki kırsal alanını bile en maksimum noktada değerlendirmesinin, bugünün zor dünyasında mutlak yapılması gereken bir hizmet olduğunun farkındayız. Yani bir karış toprağımızın bile nafile durur hale gelmemesi şarttır. Üretimin içinde olması gerekir. Her alanın değerlendirilmesi gerekir. Zira bizim topraklarımız, bereketlidir. Toprağımıza ne ekseniz, onu biçersiniz. O anlamda burada akılcı, bilimsel ve özellikle bu işe meraklı ve ilgisini yüksek tutan insanlarımızın desteklendiği bir modeli İstanbul’da hayata geçiriyoruz. Onun için Şile Arıcılık Merkezi çok kıymetli. Onun için burada attığımız adım, burada duyurduğumuz arıcının sözü, arıcının talebi, bala olan ilgi, sağlıklı bal üretimine olan titizliğimizi buradan duyurduğumuz zaman, bu İstanbul’umuzdan bütün ülkeye, bütün üreticilere, bütün yöneticilere makul bir biçimde dağılacaktır diye düşünüyorum.”

BALIN İLK MÜŞTERİSİ OLDU

Şile Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Can, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Ziya Şahin, İBB Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Atalık, Şile Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Keser de açılışta birer konuşma yaptı. Şile Arıcılık Merkezi, konuşmaların ardından, Yeniköy’de yaşayan çocukların kestiği kurdele ile faaliyete geçti. Merkezi beraberindeki heyet ile birlikte gezen İmamoğlu, köylü kadınların ikram ettiği börekten tattı. İmamoğlu, merkezde üretilen ballardan da satın aldı.

BAL ÜRETİCİSİ İSTANBUL DIŞINA ÇIKMAKTAN KURTULDU

Şile Arıcılık Merkezi, ürün aşamasında ve pazarlama konusunda destek sağlamanın yanı sıra, arı ürünü olan polen, propolis ve arı ekmeği gibi ürünlere işlem yapılmasında arıcıların yanında olmayı amaçlıyor. Arıcılıkla uğraşan vatandaşlara, bu tesis ile her türlü ekipman desteği sağlanacak. Merkez aracılığıyla arı yemi üretimi yapılacak ve üreticiye ücretsiz dağıtılacak. “Arı keki” pudra şekeri, bal, polen ve vitamin ile yapılıyor. Arı yetiştiricileri, “arı keki” adı verilen bu yemi almak için Adapazarı’na gidiyorlardı. Artık bu yemi, İstanbul’da, bu tesiste bulabilecekler. İBB, ücretsiz vereceği arı yemi için, üreticilerden gelen başvuruları 3 Haziran itibariyle tamamladı.

MERKEZ’DE NELER VAR?

Üretim ve dolum işlemleri için; tam otomatik bal dolum ve üretim makinesi, propolis dolum ve üretim makinesi, polen üretim makinesi, arı keki üretim makinesi, bal süzme makinesi, krem bal yapma makinesi, bal dinlendirme kazanı ve bal teknesi ısıtma havuzu.

 

 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
http://www.dusemimarlik.com/spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

POPÜLER HABERLER

 ‘ŞİLE ARICILIK MERKEZİ’ AÇILDI

Şile Yeniköy Mahallesinde yapımı tamamlanan Arıcılık Merkezinin açılışı gerçekleştirildi. Düzenlenen açılış törenine  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şile Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Keser, İstanbul Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Onur Çilenk, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Ziya Şahin ve bazı muhtarların yanı sıra arı üreticileri ile vatandaşlar katıldılar.

Kooperatif başkanı Ahmet Can yaptığı açılış konuşmasında projeyi ilk olarak hayata geçiren İ.B.B eski belediye başkanı merhum Kadir Topbaş ve Prof.Dr. Muhsin Doğanoğlu’nu rahmetle anarak sözlerine başladı. Can konuşmasında projenin ilerlemesinde ve tamamlanmasında emeği geçen herkesin de adını tek tek dile getirdi ve teşekkür etti.

Yerel yönetimler,üreticiler adeta entegre olunmuş   ortak girişimler sonucunda meydana gelen adeta sağlık için üretim yapan bir tesisisin açılışını yapmanın mutluluğunu şahsım ve tüm arıcılar hep birlikte yaşıyoruz dedi.

DOĞANIN TÜM GÜZELLİKLERİNİ İÇİNDE BARINDIRAN ADETA CENNET BİR KÖŞEDİR ŞİLE

Şile Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Keser’de törende bir konuşma gerçekleştirdi.Başkan Yardımcısı Ömer Keser konuşmasında “Anadolu Yakasının en büyük yüz ölçümüne sahip olan Şile %80ni Ormanlarla kaplı,72km lik sahil bandı,Şelaleri,dereleri,endemik bitki örtüsüyle doğanın tüm güzelliklerini içinde barındıran adeta cennet bir köşeyi tavsif ediyor. Anadolu köy yaşamının halen sürdürüldüğü Şilemiz kültürü ve tarihiyle de emsalsiz bir cevhere sahip. Şile’nin köklü kültür ve tarihinin tescili Şile Bezi, Doğal ve Sağlıklı yaşamın tescili olan Şile Kestane Balı. Bu kıymetli iki ürünün yapılan girişimler neticesinde İstanbul’da Coğrafi işaret almaya hak kazanması hepimizin başarısıdır. Şilemiz İstanbul’un iki coğrafi işaretli değerinin tek sahibidir. Bizler bu iki değerli esere sahip olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Şile Belediyesi olarak her konuda vatandaşlarımızın yanında olduğumuz gibi İlçemizde arıcılık yapan tüm üreticilerimizin, tarım ile ilgilenen çiftçilerimizin, hayvancılık yapan vatandaşlarımızın da yanlarında olmaya devam ettiğimizi belirtmek isterim. Şile Arıcılık Merkezinin Şile’ye üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Donanımı ile İstanbul’un tek merkezi konumunda olan Şile Arıcılık Merkezi yalnızca Şile’de olan üreticilere değil İstanbul’un diğer ilçelerinden gelecek olan üreticilere de kapılarını açacak olmasından ayrı bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Şile Arıcılık Merkezinin yapımında ve Şile ‘ye verdiği önem ama bu merkezimize verdiği önemi her zaman vurgulayan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız merhum Sayın Kadir Topbaş’ı rahmetle anıyorum. Merkezimizin bugünkü haline gelmesinde bağcılar escort desteklerini esirgemeyen tüm yöneticilerimize, Başkanlarımıza, üreticilerimize, emek veren herkese teşekkür ediyorum. Şile’nin değerlerine değer katacak olan Şile Arıcılık Merkezinin hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İBB, Şile Belediyesi ve 7 köyün birleşimiyle kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin iş birliğiyle kurulan ‘Şile Arıcılık Merkezi’ açıldı. Yeniköy’deki merkez, köyde yaşayan çocukların kestiği kurdele ile hizmete girdi. Göreve geldikleri andan itibaren üreticilere; tarım, hayvancılık, balıkçılık ve arıcılık konularında destek sunduklarının altını çizen İmamoğlu, “Burada attığımız adım, burada duyurduğumuz arıcının sözü, arıcının talebi, bala olan ilgi, sağlıklı bal üretimine olan titizliğimizi buradan duyurduğumuz zaman, bu İstanbul’umuzdan bütün ülkeye, bütün üreticilere, bütün yöneticilere makul bir biçimde dağılacaktır, diye düşünüyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İ.B.B), Şile Belediyesi ve Yeniköy, Çayırbaşı, Balibey, Doğancılı, Akçakese, Kömürlük, Alacalı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliğiyle kurulan “Şile Arıcılık Merkezi”, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı. İmamoğlu, İstanbul’un ilk coğrafi işaretli ürünü olarak tescillemiş kestane balının üretim aşamasından pazarlanmasına, ürünlerin çeşitlendirilmesine kadar birçok alanda çalışmalar yürütecek olan merkezin açılışında bir konuşma yaptı. “Arının bir hikmeti var” diyen İmamoğlu, “Bu memlekette aslında arı da var, kovan da var, ortam da var, bereket de var. Bazen bal yapmakta sorun yaşıyoruz milletçe. İnşallah o sorunları da hep birlikte aşarız” şeklinde konuştu. Şile’ye bağlı Yeniköy’de faaliyete geçen merkezin açılmasıyla değerli bir iş yapıldığını vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“İMECE USULÜ BAŞARIYA ULAŞILDI”

“Bugün gelinen noktada, güzel bir alan oluştu. Şile Belediyesi’ne Milli Emlak’tan tahsisli bir alanı, Büyükşehir Belediyesiyle bir protokole dönüştürerek, yine kooperatifimiz iş birliğine katılarak çok değerli bir imece usulü başarıya ulaşılmıştır. Esas başarı, şu anda sağlanan bu ortamlar ve bu imkanlardan ziyade, bundan sonra ortaya koyacağı kabiliyetler. Dolayısıyla bunun takipçisi de olacağız. Sağlam bir destekçisi olacağız. Her yönüyle yanında olacağız arıcımızın. Ki bütün ihtiyaçlarına dönük, arkadaşlarımın çalışmalarının olduğunu biliyorum. Daire Başkanlığımız, arıcılarımıza her türlü desteği verme konusunda karar aldı, başta arı yemi desteği olmak üzere. Bu konuda başvurularını da aldılar. 3 Haziran tarihine kadar başvurularını topladılar. Ve özellikle bu zor dönemde üreticilerine destek olarak, onların üretimlerini artırmaya dönük, çalışmalarını kolaylaştırmaya dönük imkanlarımızı sunmaya devam edeceğiz.”

ÜRETİCİLERE VERDİKLERİ DESTEKLERİ ÖRNEKLENDİRDİ

Göreve geldikleri andan itibaren üreticilere tarım, hayvancılık, balıkçılık ve arıcılık konularında destek sunmaya başladıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Artık yılda 20 milyonu aşan fide desteğine kavuştuk. Bu fide desteğini verdiğimiz noktada, fidenin üretimini de yapar hale geldiğimizi belirtmek istiyorum. Değerli bir başarı bu. Yeni üretim seralarımızın da yapılması konusunda talimatımızı verdik. Bu sefer Silivri tarafında, üretimle ilgili seralarımızın da imalatına başladık. Evet, İstanbul bir tarım bölgesi olmayabilir. Ama tarım bölgesi olmaya aday ve en yüksek derecede üretimi destekleyici, zemini hazır alanları da var. Örneğin biz, Halk Süt dağıtımı yapıyoruz İstanbullu hemşehrilerimize. Neredeyse aylık 150 bin çocuğumuza doğru gidiyor Halk Süt dağıtımımız. Bunun sütünü, İstanbullu üreticilerden alabiliyoruz. Bu mümkün. Örneğin, şimdi Halk Ekmek, ekmek üretimiyle ilgili, ürününü alım garantisiyle beraber, fiyatını ve parasını ödemesini yapacak bir biçimde destek modeli geliştirdi. Bu anlamda tahıl üreticisi çiftçimize tekliflerini sundu” bilgilerini paylaştı.

“İSTANBUL’DA YARATACAĞIMIZ SİNERJİ TÜRKİYE’YE İYİ GELECEK”

“İstanbul’da yaratacağımız bu sinerjinin, ülkemizin her yerine iyi geleceğinin de farkındayız” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“İstanbul odak noktasıdır. Yani burada gerçekten iyi bir niyet, iyi bir adım, güzel bir duygu, güzel bir söz ve burada iyi bir davranış inşa ettiğiniz zaman, bunun etkisi dalga dalga yurdumuzun her köşesine dağılır. Bu anlamda sorumluluğumuzun farkındayız. İstanbul, evet, yaşamın merkezi. Bugün ‘16 milyon İstanbullu’ diye tarif ediyoruz ama farklı katılımlarıyla, 20 milyona yakın nüfusa bakıyor İstanbul şu anda. Bunun neredeyse 2,5 milyonu mülteci ve özellikle yabancı misafirlerimiz. Dolayısıyla, 20 milyonluk bir şehrin, kendi içindeki kırsal alanını bile en maksimum noktada değerlendirmesinin, bugünün zor dünyasında mutlak yapılması gereken bir hizmet olduğunun farkındayız. Yani bir karış toprağımızın bile nafile durur hale gelmemesi şarttır. Üretimin içinde olması gerekir. Her alanın değerlendirilmesi gerekir. Zira bizim topraklarımız, bereketlidir. Toprağımıza ne ekseniz, onu biçersiniz. O anlamda burada akılcı, bilimsel ve özellikle bu işe meraklı ve ilgisini yüksek tutan insanlarımızın desteklendiği bir modeli İstanbul’da hayata geçiriyoruz. Onun için Şile Arıcılık Merkezi çok kıymetli. Onun için burada attığımız adım, burada duyurduğumuz arıcının sözü, arıcının talebi, bala olan ilgi, sağlıklı bal üretimine olan titizliğimizi buradan duyurduğumuz zaman, bu İstanbul’umuzdan bütün ülkeye, bütün üreticilere, bütün yöneticilere makul bir biçimde dağılacaktır diye düşünüyorum.”

BALIN İLK MÜŞTERİSİ OLDU

Şile Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Can, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Ziya Şahin, İBB Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Atalık, Şile Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Keser de açılışta birer konuşma yaptı. Şile Arıcılık Merkezi, konuşmaların ardından, Yeniköy’de yaşayan çocukların kestiği kurdele ile faaliyete geçti. Merkezi beraberindeki heyet ile birlikte gezen İmamoğlu, köylü kadınların ikram ettiği börekten tattı. İmamoğlu, merkezde üretilen ballardan da satın aldı.

BAL ÜRETİCİSİ İSTANBUL DIŞINA ÇIKMAKTAN KURTULDU

Şile Arıcılık Merkezi, ürün aşamasında ve pazarlama konusunda destek sağlamanın yanı sıra, arı ürünü olan polen, propolis ve arı ekmeği gibi ürünlere işlem yapılmasında arıcıların yanında olmayı amaçlıyor. Arıcılıkla uğraşan vatandaşlara, bu tesis ile her türlü ekipman desteği sağlanacak. Merkez aracılığıyla arı yemi üretimi yapılacak ve üreticiye ücretsiz dağıtılacak. “Arı keki” pudra şekeri, bal, polen ve vitamin ile yapılıyor. Arı yetiştiricileri, “arı keki” adı verilen bu yemi almak için Adapazarı’na gidiyorlardı. Artık bu yemi, İstanbul’da, bu tesiste bulabilecekler. İBB, ücretsiz vereceği arı yemi için, üreticilerden gelen başvuruları 3 Haziran itibariyle tamamladı.

MERKEZ’DE NELER VAR?

Üretim ve dolum işlemleri için; tam otomatik bal dolum ve üretim makinesi, propolis dolum ve üretim makinesi, polen üretim makinesi, arı keki üretim makinesi, bal süzme makinesi, krem bal yapma makinesi, bal dinlendirme kazanı ve bal teknesi ısıtma havuzu.

 

 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
http://www.dusemimarlik.com/spot_img

POPÜLER HABERLER