16 Ekim 2021 Cumartesi
spot_img

Değişmezseniz Yarış Dışı Kalırsınız…

 

Ayların en özelini en güzelini yasaklarla yaşamak da varmış. Bu rahmet ayını karşılama coşkumuza gölge düşürmeden yine nasipleneceğiz Ramazan ayını neşemizle, sevgimizle… Tabi ki öncekiler gibi olmayacak ama biz yine paylaşmayı, yardımlaşmayı unutmayacağız.

Önceki yazılarımda sıkça kaleme aldığım pandemi ile mücadele ederken oluşan yeni fırsatları kaçırmama vurguma ısrarla devam ediyorum .

1 yılı geçti ve rekorlar üzerine rekorlar kırıyor pandemi rakamları ve bu koşullarda turizm de yürümüyor. Dillerde hep Şile pandemiden kötü  etkilenmedi söylemleri var, günübirlik gelen ziyaretçilerin  bu algıyı yaratması pek de garip değil aslında ama bir de sektördekilere sorun bakalım durum nasıl ?

Şile’ de turizm istendiği gibi gelişmemiş olsa da , yatak sayısı yetersiz olsa da , sorunlar yaşayan bir sektör olmasına rağmen 2.000 kişinin üzerinde istihdam sağlayan Şile’nin lokomotifidir  turizm… Sizce bu sektördeki  emaktarlar bu Ramazan aynı nasıl geçiriyorlar ?

Ücretsiz izinli mi? Kısa Çalışma Ödeneği alarak mı? Pozitif hasta olarak mı? Bir yakınına bakmakla yükümlü olarak mı? Senelerdir mesleği olan garsonluk yerine bekçilik mi, bahçıvanlık mı yapıyorlar? Borç peşinde mi koşuyorlar ? Yoksa birileri emlak,arsa alsa da aracı olayım derdindeler mi ? İşletmecilerden hiç bahsetmiyorum bile yaşadıkları ekonomik sıkıntılarla mücadele etmekten  personellerinin sıkıntılarına çözüm yaratamaz hale gelmiş  olmalarının getirdiği ek yüklerin ağırlığını  ancak onlar bilir…

Şile pahalı, Şile kötü, Şile kalitesiz, Şile kalabalık, Şile Şile Şile …. Yine devam edeceksiniz 20-30 yıldır olduğu gibi devam, hiç empati yapmadan devam, turizme turizmciye destek değil köstek olmaya devam. Birlik olmamaya , kardeş olmamaya devam…

Şile , pandeminin etkileriyle değişime gider mi? Dünya değişiyor , kentler değişiyor, insanların davranışları ,tercihleri değişiyor ve tabiki bu değişimlerle yeni sorunlar da önceki sorunlara eklenerek geliyorlar. Pandemiye odaklanmaktan daha önemli sorunları unuttuk diyeceğim ama inanın unutmamıza izin vermeyecek günler yakın.

Bambaşka konuları yazmak istiyor gönül ama biz daha dereyi geçemiyorken ne yapıyorsun Tümay diyorum kendi kendime ve vaz geçiyorum.  Nasıl vaz geçmeyeyim , kasaba o kadar mikro konulara odaklanmış, bunların  etrafında olması gerektiğinde çok çok fazla zamanını ve gücünü harcıyor ki makro konulara sıra gelemiyor. Kısır döngü içinde hep beraber yoruluyoruz, yoruyoruz. Mikroları çözsek konu belki iklim krizine gelecek, belki karbon ayak izine gelecek, oturup yeşil turizmi konuşacağız.Yeni turizm trendlerini tartışacağız. Turizm de iklim acil eylem planı yayınlanmış biz yol babalarını , saksıları tartışıyoruz .

Pandemide turizm global bir sorun haline geldi. Uzmanların pandemi öncesi çok sık vurgu yaptığı “ sürdürülebilir turizm” kavramı artık sadece bir söylem değil can simidimiz. Çünkü sürdürülemiyor artık , engeller çok fazla, en önemlisi de turizm istihdamı büyük kayıp yaşıyor , ufacık Şile de olduğu gibi…Turizm’deki her işin arkasında bir yüz, bir hikaye, bir aile ve bazen bütün bir topluluğun geçim kaynağı var ve sürdüremezsek çok şey değişecek !!

Ayağa tekrar kalktığımızda  turizm işletmeleri yeniden faaliyete geçtikçe, turizmin iklim acil durumunu  nasıl ele alabileceğini yeniden düşünecek miyiz ? Daha sürdürülebilir deneyimler sağlamak ve  karbon ayak izimizi nasıl azaltacağımız  gibi konularda farkındalık yaratmak için pandemi bize fırsatları görmemizi sağlamıyorsa körüz, duymuyoruz, hissetmiyoruz, yaşamıyoruz …

Biz mikro konularla meşgulken biraz da dünyadan örnekler vereyim.

Kendi sebze, meyvelerini yetiştiren otel ve restoran sayıları hızla artıyor. Yerel küçük üreticilerle  işletmeler beraber çalışmaya başladılar. İşletmeler hızla yenilenebilir enerji seçeneklerine yöneliyorlar.

Bir çok şirket, karbon emisyonlarını ve enerji kullanımını ölçmek için çalışmalar yapıp, sonuçlarını müşterileriyle paylaşıp tercih nedenlerinde farklılıklar yaratıyorlar. İşletmelerine karbon hesaplayıcı koymaya başlayanlar var. Müşterilerini  her odada tablet ekranlarıyla kişi başına maksimum miktarda su ve enerji kullanmaya zorlayan otellerin sayısı hızla artıyor.

Sektörde yer alanlar araçlarını hibrit ve elektrikli araçlarla değiştirmeye başladılar. Bir çok otel, konuklarını sürdürülebilir bir şekilde seyahat etmeye teşvik etmek için ücretsiz bisiklet kiralama hizmeti sunuyor. İşletmecilerin ve ziyaretçilerin yerel çevrenin korunmasına ve biyolojik çeşitliliğin artırılmasına katkı sağlayacak alternatif turizm ürünleri yaratma çabası zirve yapmış durumda .

O kadar farklı gelişmeler var ki buraya sığmaz, önemli olan kendi coğrafyamızda kendi koşullarımız altında bizler neler yapabilirizi tartışabilmek ve eyleme dönüştürmek.

Belki şu an bu yazıyı akıllı telefonunuzla okuyorsunuz. Akıllı telefonlar çıkmadan önce Nokia açık ara bu pazarın lideriydi. Nokia’nın CEO’su göz yaşlarını tutamayarak  şunları söylemişti. “ Hiçbir şeyi yanlış yapmadık ama bir şekilde yenildik “ . Değişimi iyi yönetemezseniz, değişmezseniz yarış dışı kalırsınız…

Mübarek Ramazan ayınız sevgi, huzur , kardeşlik içinde geçsin…

Kötü havalarda insan dosta aç olur.

Bir araya gelse dost dosta ilaç olur.

Bahçede tek gül bir şeye benzemez.

Öbek öbek olduğunda bahara taç olur.

Mevlana

BENZER HABERLER

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

POPÜLER HABERLER